Bahçeköy'ü Keşfet

Bahçeköy'ü Keşfet

Bahçeköy, birbirinden güzel doğal alanları ile Sarıyer'e bağlı en güzel mahallelerden biridir. Atatürk Arboretum'u, Belgrad Ormanı rekreasyon sahaları, Burada Bizans döneminden kalma bentleri ve su kanalları, Mesire alanları, Çınarlı Yol Valide Sultan Caddesi gibi gezilecek bir çok yer bulunur.

ATATÜRK ARBORETUMU

Arboretum, “Ağaçlar ile ağaççık ve çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesidir. bunun en güzel örneklerinden birisi ise Bahçeköy’de yer alan ve tarihi 1940’lı yıllara kadar dayanan Atatürk Arboretumu.

İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi’ne bağlı Atatürk Arboretumu, Sarıyer ilçesinde, Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuştur. Sınırları içinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan Kirazlıbent ile 1916 yılında Neşet Hoca tarafından kurulan Türkiye’nin ilk fidanlığını barındıran Atatürk Arboretumu dünyadaki diğer arboretum ve botanik bahçeleriyle tohum ve fidan temini konusunda işbirliği içerisindedir. 1982 yılına kadar alt yapı ve dikim çalışmaları yavaşta olsa devam etmiştir. Bu tarihte Atatürk’ün 100. doğum yılı kutlamaları nedeniyle Atatürk Arboretumu adını almış ve 12.7.1982 tarihinde de Orman Bakanlığının en küçük idari birimi olan İşletme Şefliği statüsü kazanmıştır.

Hem güzel bir gün geçirmek, hem 2000’e yakın bitki türünün yer aldığı bir açık hava müzesini gezmek, hem de güzel fotoğraflar çekebilmek için bir gününüzü Atatürk Arboretumu için ayırabilirsiniz.

BELGRAD ORMANI

İsmini Kanuni Sultan Süleyman’ın Belgrad seferi dönüşü beraberinde getirdiği Belgradlıların yerleştirildiği Belgrad Köyü’nden alan Belgrad Ormanı, bol bol oksijen alıp doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, bisiklet turları yapabileceğiniz, çocuklarınızın keyifli vakit geçirebileceği İstanbul’da yer alan bir cennet.

Belgrad Ormanı, İstanbul’un özel konumu dolayısıyla çok çeşitli iklim, toprak ve yer şekillerini barındırıyor. Bu çeşitlilik, çok sayıda farklı türde bitki ve hayvanın orman dâhilinde yaşamasına imkân sağlarken İstanbul şehir merkezine en yakın orman alanı olmasıyla da çok sayıda bilimsel araştırmaya olanak sağlıyor.

Belgrad Ormanı’nda görülmesi gereken önemli yapılar arasında hemen tüm mesire alanlarının yakınlarında bulunan bentler, yani su kemerleri. Osmanlı döneminde 1600-1800’lerde yapılmış 6 bendin yer aldığı Belgrad Ormanı’nda, mutlaka görülmesi gereken içlerinde en büyüğü olan Büyük Bent. 

İçlerinde en genç bent olan Sultan Mahmut Bendi de görülmeye değer. Aynı zamanda orman içerisinde bulunan gölün kenarındaki tahta iskele, az kişi tarafından keşfedilmiş, fotoğraf severlerin gözdesi.